Podział dywanów – kryterium surowcowe
Najprostszego podziału dywanów można dokonać uwzględniając dwa czynniki. Jeden to technika wykonania dywanu, zaś drugi to surowce, których użyto do sporządzenia okrywy włókiennej. Podstawowy podział z uwagi na okrywę włókienną to dywany wełniane, jedwabne, bawełniane, polipropylenowe, poliamidowe, akrylowe oraz dywany z mieszanek. Dywany wełniane cechuje delikatność w dotyku. Są one miłe i przyjemne, a dzięki swoim właściwościom antystatycznym chętnie kupowane są do domów.
To także dywany o sporym wpływie na mikroklimat, dużej odporności na zabrudzenia oraz trwałość. Jednak zaporą może być ich dość wysoka cena.Dość podobne pod względem właściwości są dywany jedwabne. Także i one posiadają znakomite właściwości antystatyczne, do tego też odporne są na zabrudzenia i nie odkształcają się. Są jednak znacznie gęstsze od wełnianych oraz lekkie.
Kolejna grupa – dywany bawełniane to grupa rzadko kupowana z uwagi na ich szybkie zużycie. To dywany, które co prawda zachowują swoje intensywne kolory, jednak z uwagi na fakt iż są cienkie szybko ulegają zniszczeniu. Nie zapewniają one też odpowiedniej izolacji. Dość duże przeciwieństwo pod względem trwałości stanowią dla nich dywany polipropylenowe, które odporne są na ścieranie. To dodatkowo dywany, których kolory nie blekną, a nadto dywany te są plamoodporne.
Jednak ich sporym mankamentem jest niewielki wybór pod względem kolorystycznym. Dywany PA, czyli poliamidowe to grupa odporna na ścieranie. Podobnie jak wiele innych rodzajów dywanów, także i te łatwo utrzymać w czystości, mają właściwości antystatyczne, czy też odporne są na mole. Najbardziej zbliżoną do nich grupą są dywany PAN, czyli dywany akrylowe. Akrylowe wykazują też szereg podobieństw do dywanów wełnianych.
Ich runo jest miękkie, nie udeptuje się oraz łatwe jest w czyszczeniu. Dywany łączące szereg rozmaitych rodzajów to dywany z mieszanek, które łączą włókna naturalne oraz sztuczne o jakości podwyższonej.
Łóżka pikowane 180x200