Meblarstwo a sztuka ludowa

Meblarstwo a sztuka ludowa

Dostępne na rynku meble zazwyczaj nawiązują stylistyką i wzornictwem do motywów prowansalskich lub angielskich. Są osadzone w bardzo klasycznym sznycie, który sprawdza się w większości kuchni i jest przez konsumentów odbierany jako coś bardzo estetycznego i eleganckiego. Meble tego typu mogą powstawać zarówno w fabrykach, jak i w pracowniach ręcznego rzemiosła.

Na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, jednak przy bliższym poznaniu ujawnia się wiele różnic oraz detali, które świadczą o wyjątkowym charakterze mebli wykonanych ręcznie. Rzemieślnik, który bierze się za wyrób mebla ma zazwyczaj w głowie jakąś artystyczną wizję, którą będzie odtąd stopniowo realizował. Zazwyczaj wcześniej powstaje szczegółowy projekt, zawierający szkice, wymiary i opisy szczegółów.

Zdobienia są często przedstawiane w postaci rysunków, na bazie których powstają później rozmaite dekory. Doskonałą inspiracją dla twórców takich mebli może być sztuka ludowa, motywy folkowe oraz regionalizmy, których mamy przecież w Polsce mnóstwo. Tym samym rodzimy folklor może inspirować twórców mebli hand-made.

Stosunek wielu osób nad Wisłą do naszego rodzimego folku jest dość ambiwalentny. Niektórzy utożsamiają go z tandetą i wiejskością, używaną w tym negatywnym kontekście. Tymczasem motyw cepelii na meblach wykonanych ręcznie może sprawdzić się idealnie – szczególnie gdy mają one być częścią wystroju domu na wsi lub w niewielkiej miejscowości.

Poza tym jeśli klient sobie tego zażyczy, należy spełnić jego oczekiwania.

pościel kora